Прејди на содржината

Каренц

Координати: 53°13′N 11°20′E / 53.217° СГШ; 11.333° ИГД / 53.217; 11.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каренц
Кула за аларм од пожар
Кула за аларм од пожар
Кула за аларм од пожар
Каренц во рамките на Германија
Каренц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Демиц-Малис
Градоначалник Вилфрид Пагунг
Основни податоци
Површина 6,83 км2
Надм. височина 50 м
Население 225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19294
Повик. бр. 038750
Портал www.amtdoemitz-malliss.de
Местоположба на Каренц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°13′N 11°20′E / 53.217° СГШ; 11.333° ИГД / 53.217; 11.333

Каренц (германски: Karenz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)