Хорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хорт
Хорт is located in Германија
Хорт
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Уве Танеберг
Основни податоци
Површина 22,12 км2
Надм. височина 39 м
Население 596 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038859
Портал www.amt-hagenow-
land.de
Местоположба на Хорт во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°28′N 11°22′E / 53.467° СГШ; 11.367° ИГД / 53.467; 11.367Координати: 53°28′N 11°22′E / 53.467° СГШ; 11.367° ИГД / 53.467; 11.367

Хорт (германски: Hoort) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)