Прејди на содржината

Лудвигслуст

Координати: 53°19′N 11°29′E / 53.317° СГШ; 11.483° ИГД / 53.317; 11.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвигслуст
Замок Лудвигслуст
Замок Лудвигслуст
Замок Лудвигслуст
Грб на Лудвигслуст
Лудвигслуст во рамките на Германија
Лудвигслуст
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градски единици 7
Градоначалник Петра Билербек (независна)
Основни податоци
Површина 78,30 км2
Надм. височина 35 м
Население 11.959 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19288
Повик. бр. 03874
Портал stadtludwigslust.de
Местоположба на градот Лудвигслуст во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°19′N 11°29′E / 53.317° СГШ; 11.483° ИГД / 53.317; 11.483

Лудвигслуст (германски: Ludwigslust) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 40 километри јужно од Шверин. До септември 2011 година градот претставувал административно седиште на поранешниот истоимен округ. Моментално, градот претставува административно седиште на општинската заедница Лудвигслуст-Ланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Каналот Лудвигслуст во градот

Во 1724, принцот Лудвиг, син на војводата на Мекленбург-Шверин, одлучил да изгради ловечки замок близу малото село наречено Кленов. Подоцна, кога дошол на власт, обожавал да престојува во замокот и го нарекол Лудвигслуст („желбата на Лудвиг“). Во 1765, Лудвигслуст станал главен град на војводството наместо Шверин. Градот бил проширен покрај замокот. Ова траело до 1837, кога големиот војвода Паул Фридрих му го вратил статусот на главен град на Шверин.

Граѓани на Лудвигслуст, Германија, во посета на блискиот концентрациски камп по наредба на окупаторските сили

Концентацискиот камп Вебелин — понекогаш нарекуван и како концентрациски камп Лудвигслуст[2] — бил основан од СС близу градот Лудвигслуст во 1945.[3] На крајот на Втората светска војна, кога била создадена линијата на поделба помеѓу советските и сојузничките сили, Лудвигслуст најпрвин бил окупиран од британските трупи, потоа предаден на американските сили, а по неколку месеци американските сили се повлекле и дошле советските војници, како што било договорено во Јалта.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Замок Лудвигслуст — барокен резиденциски замок изграден помеѓу 1772-1776, по плановите на Јохан Јоахим Буш. Нарекуван е како „Мал Версај во Мекленбург“. Замокот е сместен во средина на градините (Schlosspark), огромен парк (120 хектари), создаден во англиски стил, со канали, фонтани и вештачки каскади.
  • Градската црква (Stadtkirche) — изградена помеѓу 1765-1770 во неокласичен стил со барокни елементи. Има типичен класичен изглед, со портик потпрен на шест дорски дорски столбови, давајќи ѝ на црквата изглед на грчки храм.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лудвигслуст е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. „Список на концентрациски кампови“. jewishvirtuallibrary.org. Посетено на 12 октомври 2008. Наводот journal бара |journal= (help)
  3. „Verzeichnis der Konzentrationslager und ihrer Außenkommandos gemäß § 42 Abs. 2 BEG“. Bundesministerium der Justiz. 23 февруари 1967. Архивирано од изворникот на 2009-04-23. Посетено на 12 октомври 2008. 1591 Wöbbelin, Kreis Ludwigslust, Bez. Schwerin, 12.2.1945 bis 2.5.1945 Neuengamme Наводот journal бара |journal= (help) (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]