Царентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царентин
Поранешна зграда на манастирот, денес седиште на градот
Поранешна зграда на манастирот, денес седиште на градот
Поранешна зграда на манастирот, денес седиште на градот
Грб на Царентин
Царентин во рамките на Германија
Царентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Царентин
Градски единици 12
Градоначалник Маријан Боровкоф
Основни податоци
Површина 91,89 км2
Надм. височина 40 м
Население 5.369 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19246
Повик. бр. 038851
Портал www.zarrentin.de
Местоположба на градот Царентин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°32′N 10°55′E / 53.533° СГШ; 10.917° ИГД / 53.533; 10.917Координати: 53°32′N 10°55′E / 53.533° СГШ; 10.917° ИГД / 53.533; 10.917

Царентин (германски: Zarrentin am Schaalsee; службено наречен Царентин на Шалзе) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на Шалското Езеро, 19 километри југоисточно од Рацебург и 34 километри западно од Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1982 и 1990 година, Царентин служел како источногермански патен граничен премин на внатрегерманската граница на денешниот автопат А24 помеѓу Источна Германија или Западен Берлин и Западна Германија. Сообраќајот бил регулиран со одредбите од меѓузонскиот сообраќај.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]