Клајн Роган

Координати: 53°36′N 11°20′E / 53.600° СГШ; 11.333° ИГД / 53.600; 11.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Роган
Спомен камен посветен на Феликс Стилфрид
Спомен камен посветен на Феликс Стилфрид
Спомен камен посветен на Феликс Стилфрид
Клајн Роган во рамките на Германија
Клајн Роган
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Месни единици 2
Градоначалник Михаел Фолмерих
Основни податоци
Површина 10,99 км2
Надм. височина 40 м
Население 1.336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 0385
Портал www.amt-stralendorf.de
Местоположба на Клајн Роган во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°36′N 11°20′E / 53.600° СГШ; 11.333° ИГД / 53.600; 11.333

Клајн Роган (германски: Klein Rogahn) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)