Прејди на содржината

Вајтендорф (Мекленбург)

Координати: 53°43′N 11°45′E / 53.717° СГШ; 11.750° ИГД / 53.717; 11.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајтендорф
Замок Карц
Замок Карц
Замок Карц
Вајтендорф (Мекленбург) во рамките на Германија
Вајтендорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Кнол
Основни податоци
Површина 41,93 км2
Надм. височина 15 м
Население 377 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Местоположба на Вајтендорф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°43′N 11°45′E / 53.717° СГШ; 11.750° ИГД / 53.717; 11.750

Вајтендорф (германски: Weitendorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)