Фридрихсруе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрихсруе
Ветерници во Голденбов
Ветерници во Голденбов
Фридрихсруе is located in Германија
Фридрихсруе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 6
Градоначалник Волфганг Рајхов
Основни податоци
Површина 34,66 км2
Надм. височина 49 м
Население 880 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038723
Портал http://www.amt-crivitz.de/
Местоположба на Фридрихсруе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°32′N 11°46′E / 53.533° СГШ; 11.767° ИГД / 53.533; 11.767Координати: 53°32′N 11°46′E / 53.533° СГШ; 11.767° ИГД / 53.533; 11.767

Фридрихсруе (германски: Friedrichsruhe) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)