Балов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балов
Балов is located in Германија
Балов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Градоначалник Кримхилд Кант
Основни податоци
Површина 12,83 км2
Надм. височина 33 м
Население 336 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038752
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Балов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°16′N 11°43′E / 53.267° СГШ; 11.717° ИГД / 53.267; 11.717Координати: 53°16′N 11°43′E / 53.267° СГШ; 11.717° ИГД / 53.267; 11.717

Балов (германски: Balow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)