Дамбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамбек
Дамбек is located in Германија
Дамбек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Градоначалник Барбара Вилер
Основни податоци
Површина 17,35 км2
Надм. височина 37 м
Население 261 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19357
Повик. бр. 038783
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Дамбек во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°14′39″N 11°46′1″E / 53.24417° СГШ; 11.76694° ИГД / 53.24417; 11.76694Координати: 53°14′39″N 11°46′1″E / 53.24417° СГШ; 11.76694° ИГД / 53.24417; 11.76694

Дамбек (германски: Dambeck) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)