Витенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витенбург
Црква Св. Вартоломеј во Витенбург
Црква Св. Вартоломеј во Витенбург
Црква Св. Вартоломеј во Витенбург
Грб на Витенбург
Витенбург во рамките на Германија
Витенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Витенбург
Градоначалник Норберт Хебинк
Основни податоци
Површина 80,00 км2
Надм. височина 40 м
Население 6.303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19243
Повик. бр. 038852
Портал www.wittenburg.de
Местоположба на градот Витенбург во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067Координати: 53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067

Витенбург (германски: Wittenburg) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]