Зуков (Кривиц)

Координати: 53°33′N 11°34′E / 53.550° СГШ; 11.567° ИГД / 53.550; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зуков
Црква во Зуков
Црква во Зуков
Црква во Зуков
Зуков (Кривиц) во рамките на Германија
Зуков (Кривиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 2
Градоначалник Хорст-Дитер Кединг
Основни податоци
Површина 21,35 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.531 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19079
Повик. бр. 03861
Портал www.sukow.de/
Местоположба на Зуков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°33′N 11°34′E / 53.550° СГШ; 11.567° ИГД / 53.550; 11.567

Зуков (германски: Sukow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)