Кремин

Координати: 53°15′N 11°35′E / 53.250° СГШ; 11.583° ИГД / 53.250; 11.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремин
Куќа и улица во Кремин
Куќа и улица во Кремин
Куќа и улица во Кремин
Кремин во рамките на Германија
Кремин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 2
Градоначалник Мартин Пинцер
Основни податоци
Површина 16,86 км2
Надм. височина 36 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038756
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Кремин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°15′N 11°35′E / 53.250° СГШ; 11.583° ИГД / 53.250; 11.583

Кремин (германски: Kremmin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)