Добертин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добертин
Манастирска црква во Добертин
Манастирска црква во Добертин
Грб на Добертин
Добертин is located in Германија
Добертин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
единици 9
Градоначалник Хорст Тобер
Основни податоци
Површина 58,97 км2
Надм. височина 45 м
Население 1.106 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал www.amt-goldberg-mildenitz.de
Местоположба на Добертин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°38′N 12°04′E / 53.633° СГШ; 12.067° ИГД / 53.633; 12.067Координати: 53°38′N 12°04′E / 53.633° СГШ; 12.067° ИГД / 53.633; 12.067

Добертин (германски: Dobbertin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)