Пасов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пасов
Црква во Пасов
Црква во Пасов
Пасов (Мекленбург) is located in Германија
Пасов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 7
Градоначалник Дитмар Фелски
Основни податоци
Површина 24,62 км2
Надм. височина 60 м
Население 690 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038731
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Пасов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 12°03′E / 53.500° СГШ; 12.050° ИГД / 53.500; 12.050Координати: 53°30′N 12°03′E / 53.500° СГШ; 12.050° ИГД / 53.500; 12.050

Пасов (германски: Passow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)