Бливенсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бливенсторф
Бливенсторф is located in Германија
Бливенсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Нојштат-Глеве
Градоначалник Ханс-Дитер Шулт
Основни податоци
Површина 21,39 км2
Надм. височина 44 м
Население 435 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19306
Повик. бр. 038757
Портал www.neustadt-glewe.de
Местоположба на Бливенсторф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°21′N 11°39′E / 53.350° СГШ; 11.650° ИГД / 53.350; 11.650Координати: 53°21′N 11°39′E / 53.350° СГШ; 11.650° ИГД / 53.350; 11.650

Бливенсторф (германски: Blievenstorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)