Прејди на содржината

Штралендорф

Координати: 53°35′N 11°18′E / 53.583° СГШ; 11.300° ИГД / 53.583; 11.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штралендорф
Црква во Штралендорф
Црква во Штралендорф
Црква во Штралендорф
Штралендорф во рамките на Германија
Штралендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Градоначалник Петер Ленц
Основни податоци
Површина 12,02 км2
Надм. височина 56 м
Население 1.357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 03865, 03869
Портал www.stralendorf.de
Местоположба на Штралендорф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°35′N 11°18′E / 53.583° СГШ; 11.300° ИГД / 53.583; 11.300

Штралендорф (германски: Stralendorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)