Штралендорф (амт)

Координати: 53°35′N 11°18′E / 53.583° СГШ; 11.300° ИГД / 53.583; 11.300
Од Википедија — слободната енциклопедија

Штралендорф (германски: Stralendorf) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Штралендорф.

Општинската заедница Штралендорф се состои од следниве општини:

  1. Димер
  2. Холтузен
  3. Клајн Роган
  4. Пампов
  5. Шосин
  6. Штралендорф
  7. Варзов
  8. Витенферден
  9. Цилов

53°35′N 11°18′E / 53.583° СГШ; 11.300° ИГД / 53.583; 11.300