Менхгут-Границ

Координати: 54°21′00″N 13°42′00″E / 54.350° СГШ; 13.700° ИГД / 54.350; 13.700
Од Википедија — слободната енциклопедија

Менхгут-Границ (германски: Mönchgut-Granitz) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бабе.

Општинската заедница Менхгут-Границ се состои од следниве општини:

  1. Бабе
  2. Герен
  3. Ланкен-Границ
  4. Менхгут
  5. Зелин
  6. Цирков

54°21′00″N 13°42′00″E / 54.350° СГШ; 13.700° ИГД / 54.350; 13.700