Прејди на содржината

Хагенов-Ланд

Координати: 53°25′N 11°11′E / 53.417° СГШ; 11.183° ИГД / 53.417; 11.183
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хагенов-Ланд (германски: Hagenow-Land) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хагенов, иако самиот град не е член на општинската заедница.

Општинската заедница Хагенов-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Алт Цахун
 2. Бандениц
 3. Белш
 4. Бобцин
 5. Брезегард кај Пихер
 6. Гамелин
 7. Грос Крамс
 8. Хорт
 9. Хилзебург
 10. Кирх Језар
 1. Кусторф
 2. Морас
 3. Петов-Штеген
 4. Пихер
 5. Прицир
 6. Редефин
 7. Зецин
 8. Штрокирхен
 9. Тодин
 10. Варлиц

53°25′N 11°11′E / 53.417° СГШ; 11.183° ИГД / 53.417; 11.183