Бицов Ланд

Координати: 54°28′01″N 13°10′59″E / 54.467° СГШ; 13.183° ИГД / 54.467; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија

Бицов Ланд (германски: Bützow Land) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бицов.

Општинската заедница Бицов Ланд се состои од следниве општини:

 1. Баумгартен
 2. Бернит
 3. Бицов
 4. Дрец
 5. Јиргенсхаген
 6. Клајн Белиц
 7. Пенцин
 8. Рин
 9. Штајнхаген
 10. Тарнов
 11. Варнов
 12. Цепелин

54°28′01″N 13°10′59″E / 54.467° СГШ; 13.183° ИГД / 54.467; 13.183