Јиргенсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јиргенсхаген
Грб на Јиргенсхаген
Јиргенсхаген is located in Германија
Јиргенсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Елфриде Шмит
Основни податоци
Површина 42,25 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.087 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18246
Повик. бр. 038466
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Јиргенсхаген во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°57′0″N 11°54′0″E / 53.95000° СГШ; 11.90000° ИГД / 53.95000; 11.90000Координати: 53°57′0″N 11°54′0″E / 53.95000° СГШ; 11.90000° ИГД / 53.95000; 11.90000

Јиргенсхаген (германски: Jürgenshagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)