Цепелин (Германија)

Координати: 53°49′59″N 12°03′0″E / 53.83306° СГШ; 12.05000° ИГД / 53.83306; 12.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цепелин
Црква во Цепелин
Црква во Цепелин
Црква во Цепелин
Цепелин (Германија) во рамките на Германија
Цепелин (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Зигфрид Варнинг
Основни податоци
Површина 22,36 км2
Надм. височина 5 м
Население 441 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18246
Повик. бр. 038461
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Цепелин во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°49′59″N 12°03′0″E / 53.83306° СГШ; 12.05000° ИГД / 53.83306; 12.05000

Цепелин (германски: Zepelin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во руралниот дел на северниот дел на Мекленбург, близу градот Бицов. Реката Небел тече јужно од селото, вливајќи во Варнов кај Бицов.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата била основана од германските доселеници во XII век, откако областа била освоена од саксонскиот војвода Хајнрих Лавот. Цепелин (Cepelin) во Војводството Мекленбург било првпат споменато во декрет издаден на 1 мај 1246 и бил наречен со денешното име од 1334. Црквата била изградена во XIV век, денешната фахверк градба била повторно изградена откако била уништена во Триесетгодишната војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)