Небел (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Небел
Nebel (Fluss) Fischtreppe 2008-04-12 002a.jpg
Небел во Келн
Место Германија, Мекленбург-Западна Померанија
Должина 60 км
Извор кај Хоен Вангелин во Малквицското Езеро
53°21′06″ СГШ; 12°15′47″ ИГД / 53.3516° СГШ; 12.2630° ИГД / 53.3516; 12.2630Координати: 53°21′06″ СГШ; 12°15′47″ ИГД / 53.3516° СГШ; 12.2630° ИГД / 53.3516; 12.2630
Висина на изворот 60,9 м над мор. ниво
Утока во Варнов во Бицов
53°30′21″ СГШ; 11°35′42″ ИГД / 53.5058° СГШ; 11.5951° ИГД / 53.5058; 11.5951
Висина на утоката 0,2 m над мор. ниво
Спуст 60,7 м
Слив Варнов
Одлив Варнов → Балтичко Море
Слив 998 км² [1]
Истек
со Гистров мерило[1]
Рекордно низок:     30 л/с (во 1969)
Просечен низок:    617 л/с
Просечен среден:   3,85 м³/с
Просечен висок: 12,6 м³/с
Рекордно висок:   21 м³/с (во 1983)
Десни притоки Ауграбен, Лесниц, Шленкенграбен
Леви притоки Тојхелбах
Езера Крацско Езеро, Хофско Езеро, Линстовско Езеро, Краковско Езеро
Помали градови Гистров
Паланки Бицов, Краков ам Зе
Села Хоен Вангелин, Кухелмис, Хопенраде

Небел (германски: Nebel) — река во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Долга е 60 километри и е десна притока на реката Варнов. Во еден нејзин е делумно канализирана. Тече низ Краков ам Зе и Гистров, пред да се влие во Варнов во Бицов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Bestandsaufnahme 2004 nach Wasserrahmenrichtlinie in der Flussgebietseinheit Warnow / Peene Landesamt für Umwelt, Naturschutz und Geologie Mecklenburg-Vorpommern; Güstrow 2005; Auf: ikzm-d.de (pdf; 1,7 MB)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]