Нустров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нустров
Замок во Нустров
Замок во Нустров
Замок во Нустров
Нустров во рамките на Германија
Нустров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Тесин
Градоначалник Хорст Егерс
Основни податоци
Површина 6,95 км2
Надм. височина 31 м
Население 158 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DBR
Пошт. бр. 18195
Повик. бр. 038205
Портал Амт Тесин
Местоположба на Нустров во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°1′N 12°36′E / 54.017° СГШ; 12.600° ИГД / 54.017; 12.600Координати: 54°1′N 12°36′E / 54.017° СГШ; 12.600° ИГД / 54.017; 12.600

Нустров (германски: Nustrow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)