Бреберов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бреберов
Црква во Грос Гренц
Црква во Грос Гренц
Бреберов is located in Германија
Бреберов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Шван
Градоначалник Штефен Марклајн
Основни податоци
Површина 14,35 км2
Надм. височина 15 м
Население 558 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18258
Повик. бр. 03844
Портал www.amt-schwaan.de
Местоположба на Бреберов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°57′N 12°2′E / 53.950° СГШ; 12.033° ИГД / 53.950; 12.033Координати: 53°57′N 12°2′E / 53.950° СГШ; 12.033° ИГД / 53.950; 12.033

Бреберов (германски: Bröbberow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од три села, Бреберов, Клајн Гренц и Грос Гренц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)