Тетеров

Координати: 53°46′N 12°34′E / 53.767° СГШ; 12.567° ИГД / 53.767; 12.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетеров
Необарокно Градско собрание во Тетерови (1910)
Необарокно Градско собрание во Тетерови (1910)
Необарокно Градско собрание во Тетерови (1910)
Грб на Тетеров
Тетеров во рамките на Германија
Тетеров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Рајнхард Детман
Основни податоци
Површина 47,17 км2
Надм. височина 10 м
Население 8.334 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17166
Повик. бр. 03996
Портал www.teterow.de
Местоположба на градот Тетеров во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°46′N 12°34′E / 53.767° СГШ; 12.567° ИГД / 53.767; 12.567

Тетеров (германски: Teterow) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Претставува географски центар на покраината Мекленбург-Западна Померанија. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Мекленбуршка Швајцарија, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Во близина на градот се наоѓа Тетеровското Езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Росточка порта (Rostocker Tor); градска порта во тулна готика која води кон Росток)

Градската црква Св. Петар и Павле (Stadtkirche St. Peter und Paul) била изградена во 1215 во доцен романескнен и готски стил.

Зачувани се две порти од средновековните бедеми: Малхинска порта (Malchiner Tor) од XIV век, денес дом на музејот за локална историја, и Росточка порта (Rostocker Tor).

Градското собрание се наоѓа на главниот плоштад. Било изградено во 1910 во необарокен стил.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]