Ламбрехтсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ламбрехтсхаген
Грб на Ламбрехтсхаген
Ламбрехтсхаген is located in Германија
Ламбрехтсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Варнов-Запад
Градоначалник Герхард Матис (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,52 км2
Надм. височина 21 м
Население 2.735 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 202 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18069
Повик. бр. 0381, 038203, 038207
Портал www.amt-warnow-west.de
Местоположба на Ламбрехтсхаген во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°06′11″N 12°01′5″E / 54.10306° СГШ; 12.01806° ИГД / 54.10306; 12.01806Координати: 54°06′11″N 12°01′5″E / 54.10306° СГШ; 12.01806° ИГД / 54.10306; 12.01806

Ламбрехтсхаген (германски: Lambrechtshagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)