Рин (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рин
Црква во Рин
Црква во Рин
Грб на Рин
Рин (Мекленбург) is located in Германија
Рин (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Ханс-Георг Харлоф
Основни податоци
Површина 14,41 км2
Надм. височина 7 м
Население 631 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18246
Повик. бр. 038461
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Рин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°49′12″N 11°56′6″E / 53.82000° СГШ; 11.93500° ИГД / 53.82000; 11.93500Координати: 53°49′12″N 11°56′6″E / 53.82000° СГШ; 11.93500° ИГД / 53.82000; 11.93500

Рин (германски: Rühn) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)