Грал-Мириц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грал-Мириц
Црква во Грал-Мириц
Црква во Грал-Мириц
Грб на Грал-Мириц
Грал-Мириц is located in Германија
Грал-Мириц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Франк Гизе
Основни податоци
Површина 8,34 км2
Надм. височина 2 м
Население 4.161 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 499 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18181
Повик. бр. 038206
Портал www.graal-mueritz.de
Местоположба на Грал-Мириц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°15′N 12°15′E / 54.250° СГШ; 12.250° ИГД / 54.250; 12.250Координати: 54°15′N 12°15′E / 54.250° СГШ; 12.250° ИГД / 54.250; 12.250

Грал-Мириц (германски: Graal-Müritz) — општина и приморско одморалиште во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, во Германија.

Грал-Мириц се наоѓа меѓу најпопуларните германски туристички одредишта, како и за лечење и одмор. Излегува на Балтичкото Море, а околу него се протега голема шума. Во општината има многу хотели, ресторани, голема плажа долга пет километри, простран јавен парк на родондендрони. Постојат возови на секој час до Росток, а патувањето трае триесетина минути.

Музеи[уреди | уреди извор]

Грал-Мириц поседува сопствен музеј за локалната историја наречен Хајматштубе (Heimatstube). Во областа постојат неколку големи музеи, како Германскиот бродски музеј во Росток, Германскиот килибарен музеј во Рибниц-Дамгартен или Германскиот поморски музеј во Штралзунд.

Спорт[уреди | уреди извор]

Локалниот спостски клуб Грал-Мириц настапува во покраинската лига. Плажата и околината се одлични места за пливање, шетање, велосипедизам, рибарство и трчање.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]