Лелкендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лелкендорф
Лелкендорф is located in Германија
Лелкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Его Хабелт
Основни податоци
Површина 29,76 км2
Надм. височина 20 м
Население 459 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17168
Повик. бр. 039956
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Лелкендорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°51′0″N 12°43′59″E / 53.85000° СГШ; 12.73306° ИГД / 53.85000; 12.73306Координати: 53°51′0″N 12°43′59″E / 53.85000° СГШ; 12.73306° ИГД / 53.85000; 12.73306

Лелкендорф (германски: Lelkendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)