Клајн Упал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Упал
Клајн Упал is located in Германија
Клајн Упал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Ханс-Уве Тесенов
Основни податоци
Површина 7,91 км2
Надм. височина 78 м
Население 258 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038458
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Клајн Упал во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°43′N 12°04′E / 53.717° СГШ; 12.067° ИГД / 53.717; 12.067Координати: 53°43′N 12°04′E / 53.717° СГШ; 12.067° ИГД / 53.717; 12.067

Клајн Упал (германски: Klein Upahl) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)