Заниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заниц
Црква во Заниц
Црква во Заниц
Грб на Заниц
Заниц is located in Германија
Заниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Јоахим Хинеке
Основни податоци
Површина 82,37 км2
Надм. височина 45 м
Население 5.814 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18190
Повик. бр. 038209
Портал www.sanitz.de
Местоположба на Заниц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°05′N 12°23′E / 54.083° СГШ; 12.383° ИГД / 54.083; 12.383Координати: 54°05′N 12°23′E / 54.083° СГШ; 12.383° ИГД / 54.083; 12.383

Заниц (германски: Sanitz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Заниц се наоѓа на околу 15 километри источно од Росток.

Општината е поделена на следниве единици:

 • Грос Фрајенхолц
 • Грос Лизевиц (од 1 октомври 1997)
 • Губков
 • Хоен Губков
 • Хорст
 • Клајн Фрајенхолц
 • Клајн Венендорф
 • Никренц
 • Оберхоф
 • Репелин (од 1 октомври 1997)
 • Тојтендорф (од 10 октомври 1965)
 • Фитов
 • Вендфелд
 • Вендорф (до 22 јули 1961)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)