Каринерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каринерланд
Каринерланд is located in Германија
Каринерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Хајке Хрцан-Шмит
Основни податоци
Површина 37,85 км2
Надм. височина 60 м
Население 948 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18233, 18236
Повик. бр. 038294, 038297
Портал neubukow-salzhaff.de
Местоположба на Каринерланд во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°59′N 11°44′E / 53.983° СГШ; 11.733° ИГД / 53.983; 11.733Координати: 53°59′N 11°44′E / 53.983° СГШ; 11.733° ИГД / 53.983; 11.733

Каринерланд (германски: Carinerland) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)