Добин-Линстов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добин-Линстов
Добин-Линстов is located in Германија
Добин-Линстов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Краков ам Зе
Градоначалник Волфрид Балдерман (ДХС)
Основни податоци
Површина 65,41 км2
Надм. височина 60 м
Население 504 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18292
Повик. бр. 038457
Портал www.krakow-am-see.de
Местоположба на Добин-Линстов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°37′0″N 12°21′29″E / 53.61667° СГШ; 12.35806° ИГД / 53.61667; 12.35806Координати: 53°37′0″N 12°21′29″E / 53.61667° СГШ; 12.35806° ИГД / 53.61667; 12.35806

Добин-Линстов (германски: Dobbin-Linstow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)