Краков ам Зе

Координати: 53°39′N 12°16′E / 53.650° СГШ; 12.267° ИГД / 53.650; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краков ам Зе
Градското собрание во Краков ам Зе
Градското собрание во Краков ам Зе
Градското собрание во Краков ам Зе
Грб на Краков ам Зе
Краков ам Зе во рамките на Германија
Краков ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Краков ам Зе
Градоначалник Волфганг Гајстерт
Основни податоци
Површина 87,07 км2
Надм. височина 50 м
Население 3.412 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18292
Повик. бр. 038457
Портал www.krakow-am-see.de
Местоположба на градот Краков ам Зе во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°39′N 12°16′E / 53.650° СГШ; 12.267° ИГД / 53.650; 12.267

Краков ам Зе (германски: Krakow am See) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Се наоѓа 18 километри југоисточно од Гистров на Краковското Езеро. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]