Бицов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бицов
Градско собрание во Бицов
Градско собрание во Бицов
Грб на Бицов
Бицов is located in Германија
Бицов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Себастијан Констин (независен)
Основни податоци
Површина 39,70 км2
Надм. височина 2 м
Население 7.829 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 197 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18246
Повик. бр. 038461
Портал www.buetzow.de
Местоположба на градот Бицов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°51′N 11°59′E / 53.850° СГШ; 11.983° ИГД / 53.850; 11.983Координати: 53°51′N 11°59′E / 53.850° СГШ; 11.983° ИГД / 53.850; 11.983

Бицов (германски: Bützow) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Бил првпат споменат во 1171 година. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Бицов Ланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)