Дикхоф

Координати: 53°51′54″N 12°22′11″E / 53.86500° СГШ; 12.36972° ИГД / 53.86500; 12.36972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дикхоф
Капела во Дикхоф
Капела во Дикхоф
Капела во Дикхоф
Дикхоф во рамките на Германија
Дикхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Лаге
Градоначалник Ралф Ленц
Основни податоци
Површина 33,19 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.003  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18299
Повик. бр. 038455
Портал www.amt-laage.de
Местоположба на Дикхоф во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°51′54″N 12°22′11″E / 53.86500° СГШ; 12.36972° ИГД / 53.86500; 12.36972

Дикхоф (германски: Diekhof) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]