Рукитен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рукитен
Рукитен is located in Германија
Рукитен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Шван
Градоначалник Франк Бекер
Основни податоци
Површина 12,39 км2
Надм. височина 32 м
Население 312 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18258
Повик. бр. 038453
Портал www.amt-schwaan.de
Местоположба на Рукитен во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°53′N 12°8′E / 53.883° СГШ; 12.133° ИГД / 53.883; 12.133Координати: 53°53′N 12°8′E / 53.883° СГШ; 12.133° ИГД / 53.883; 12.133

Рукитен (германски: Rukieten) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)