Алт Буков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алт Буков
Грб на Алт Буков
Алт Буков is located in Германија
Алт Буков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Петер Вест
Основни податоци
Површина 15,13 км2
Надм. височина 38 м
Население 460 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18233
Повик. бр. 038294
Портал neubukow-salzhaff.de
Местоположба на Алт Буков во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°59′N 11°36′E / 53.983° СГШ; 11.600° ИГД / 53.983; 11.600Координати: 53°59′N 11°36′E / 53.983° СГШ; 11.600° ИГД / 53.983; 11.600

Алт Буков (германски: Alt Bukow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)