Витенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витенбек
Грб на Витенбек
Витенбек is located in Германија
Витенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Анете Финк
Основни податоци
Површина 9,93 км2
Надм. височина 43 м
Население 845 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18209
Повик. бр. 038293
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Витенбек во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°6′N 11°46′E / 54.100° СГШ; 11.767° ИГД / 54.100; 11.767Координати: 54°6′N 11°46′E / 54.100° СГШ; 11.767° ИГД / 54.100; 11.767

Витенбек (германски: Wittenbeck) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]