Прејди на содржината

Гистров-Ланд

Координати: 53°46′01″N 12°07′59″E / 53.767° СГШ; 12.133° ИГД / 53.767; 12.133
Од Википедија — слободната енциклопедија

Гистров-Ланд (германски: Güstrow-Land) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гистров, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Гистров-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Глазевиц
 2. Грос Швизов
 3. Гилцов-Прицен
 4. Гутов
 5. Клајн Упал
 6. Кус
 7. Ломен
 1. Лисов
 2. Мисторф
 3. Мил Розин
 4. Плац
 5. Рајмерсхаген
 6. Зармсторф
 7. Цена

53°46′01″N 12°07′59″E / 53.767° СГШ; 12.133° ИГД / 53.767; 12.133