Гадебуш (амт)

Координати: 53°42′00″N 11°07′01″E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117
Од Википедија — слободната енциклопедија

Гадебуш (германски: Gadebusch) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гадебуш.

Општинската заедница Гадебуш се состои од следниве општини:

  1. Драгун
  2. Гадебуш
  3. Кнезе
  4. Крембц
  5. Милен Ајхзен
  6. Рогендорф
  7. Регниц
  8. Фелбекен

53°42′00″N 11°07′01″E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117