Демин-Ланд

Координати: 53°49′01″N 12°58′01″E / 53.817° СГШ; 12.967° ИГД / 53.817; 12.967
Од Википедија — слободната енциклопедија

Демин-Ланд (германски: Demmin-Land) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Демин, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Демин-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Бегеров
 2. Борентин
 3. Хоенболентин
 4. Хоенмокер
 5. Кенцлин
 6. Клецин
 7. Линденберг
 8. Мезигер
 1. Носендорф
 2. Заров
 3. Шенфелд
 4. Зиденбринцов
 5. Зомерсдорф
 6. Уцедел
 7. Ферхен
 8. Варенцин

53°49′01″N 12°58′01″E / 53.817° СГШ; 12.967° ИГД / 53.817; 12.967