Ростокер Хајде

Координати: 54°10′01″N 12°13′59″E / 54.167° СГШ; 12.233° ИГД / 54.167; 12.233
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ростокер Хајде (германски: Rostocker Heide) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гелбензанде.

Општинската заедница Ростокер Хајде се состои од следниве општини:

  1. Бентвиш
  2. Бланкенхаген
  3. Гелбензанде
  4. Менхаген
  5. Реверсхаген

54°10′01″N 12°13′59″E / 54.167° СГШ; 12.233° ИГД / 54.167; 12.233