Шенбергер Ланд

Координати: 53°51′00″N 10°55′01″E / 53.850° СГШ; 10.917° ИГД / 53.850; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шенбергер Ланд (германски: Schönberger Land) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шенберг.

Општинската заедница Шенбергер Ланд се состои од следниве општини:

  1. Дасов
  2. Грибен
  3. Грос Зимц
  4. Локвиш
  5. Лидерсдорф
  6. Менцендорф
  7. Ниндорф
  8. Родухелсторф
  9. Шенберг
  10. Зелмсдорф

53°51′00″N 10°55′01″E / 53.850° СГШ; 10.917° ИГД / 53.850; 10.917