Лидерсдорф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидерсдорф
Железничка станица во Лидерсдорф
Железничка станица во Лидерсдорф
Железничка станица во Лидерсдорф
Грб на Лидерсдорф
Лидерсдорф (Мекленбург) во рамките на Германија
Лидерсдорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Ерхард Хуцел
Основни податоци
Површина 54,24 км2
Надм. височина 17 м
Население 5.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038821
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Лидерсдорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 10°49′E / 53.817° СГШ; 10.817° ИГД / 53.817; 10.817Координати: 53°49′N 10°49′E / 53.817° СГШ; 10.817° ИГД / 53.817; 10.817

Лидерсдорф (германски: Lüdersdorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)