Штавенхаген (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Штавенхаген (германски: Stavenhagen) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиште на општинската заедница е во Штавенхаген.

Општинската заедница Штавенхаген се состои од следниве општини:

 1. Бреденфелде
 2. Бригов
 3. Граментин
 4. Гилцов
 5. Ивенак
 6. Јиргенсторф
 7. Китендорф
 8. Кнорендорф
 9. Мелн
 10. Рицеров
 11. Розенов
 12. Штавенхаген
 13. Цетемин

Координати: 53°40′01″ N; 12°58′01″ E / 53.667° СГШ; 12.967° ИГД / 53.667; 12.967