Гилцов (Штавенхаген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилцов
Гилцов (Штавенхаген) is located in Германија
Гилцов (Штавенхаген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Градоначалник Уве Бирт
Основни податоци
Површина 12,00 км2
Надм. височина 63 м
Население 442 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039954
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Гилцов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°42′N 12°51′E / 53.700° СГШ; 12.850° ИГД / 53.700; 12.850Координати: 53°42′N 12°51′E / 53.700° СГШ; 12.850° ИГД / 53.700; 12.850

Гилцов (германски: Gülzow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)