Кривиц (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кривиц (германски: Crivitz) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Кривиц.

Општинската заедница Кривиц се состои од следниве општини:

 1. Банцков
 2. Барнин
 3. Билов
 4. Камбс
 5. Кривиц
 6. Демен
 7. Добин ам Зе
 8. Фридрихсруе
 9. Гневен
 10. Ланген Бриц
 11. Лецен
 12. Пинов
 13. Плате
 14. Рабен Штајнфелд
 15. Зуков
 16. Трам
 17. Цапел

Координати: 53°35′ N; 11°36′ E / 53.58° СГШ; 11.60° ИГД / 53.58; 11.60