Францбург-Рихтенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Францбург-Рихтенберг (германски: Franzburg-Richtenberg) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Францбург.

Општинската заедница Францбург-Рихтенберг се состои од следниве општини:

  1. Францбург
  2. Глевиц
  3. Гремерсдорф-Буххолц
  4. Милинхаген-Ебелиц
  5. Папенхаген
  6. Рихтенберг
  7. Шплитсдорф
  8. Фелгаст
  9. Вајтенхаген
  10. Вендиш Багендорф

Координати: 54°09′00″ N; 12°54′00″ E / 54.150° СГШ; 12.900° ИГД / 54.150; 12.900